Partner: Logo KobietaXL.pl

Uderzenia gorąca są spowodowane przez zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Spadek poziomu estrogenów ma bezpośredni wpływ na podwzgórze, części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie apetytu, snu, cykle, hormony płciowe i temperaturę ciała. Spadek poziomu estrogenów zakłóca pracę podwzgórza - czasami nazywanego "termostatem ciała" - i wysyła mu sygnał: "zbyt gorąco." Mózg reaguje i wysyła sygnał do serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego informację - "pozbyć się ciepła!"

Serce zaczyna pompować szybciej, naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, aby pozbyć się ciepła, a gruczoły potowe zaczynają pracować mocniej, aby ciało ostygło. Jest to mechanizm generowania ciepła przez które organizm chroni się przed przegrzaniem w lecie. Tyle tylko, że podczas menopauzy temperatura zewnętrzna ma niewielkie znaczenie. Błędne sygnały są wysyłane do mózgu zarówno podczas upałów jak i w zimie, choć upały sprzyjają uderzeniom gorąca.


Obfite pocenie się schładza ciało i następuje etap zimna. Wiele kobiet trzęsie się wówczas jak w febrze. Ataki uderzeń gorąca często nasilają się w nocy. Kobiety raz odkrywają się mokre z potu, by za kilka minut szczelnie otulać się kołdrą. Silne ataki nie pozwalają na normalny sen i są bardzo meczące.


Ale zlewne poty mogą być powodowane nie tylko przez uderzenia gorąca. Są czynniki, które im sprzyjają:


1. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza

Gdy temperatura wzrasta, gruczoły potowe (około 2 do 4 milionów z nich) zaczynają działać, powodując pocenie się. Pocenie się to naturalny sposób na utrzymanie chłodu w organizmie.

 

Część potu wyparowuje ze skóry, zabierając ze sobą ciepło. Reszta spływa po twojej twarzy i ciele. Kobiety skarżą się właśnie na poty zalewające twarz i szyję. Nasza rada – noś w upalne dni bawełniany szalik na szyi, którym możesz się wytrzeć.

 

2. Złość

Wówczas twoje ciało uwalnia hormony stresu, które zwiększają tętno i ciśnienie krwi oraz podnoszą temperaturę ciała, co może prowadzić do pocenia się. Ponieważ jednak menopauza to wahania nastroju, byle drobiazg potrafi wyprowadzić z równowagi. Nasza rada – medytuj, ćwicz, sięgnij po ziołowe środki uspokajające.

 

3. Stres

To jedna z głównych przyczyn zlewnych potów. Każda stresująca sytuacja potrafi sprawić, że kobiety podczas menopauzy natychmiast doświadczają tej dolegliwości. Nasza rada – unikaj trudnych sytuacji, o ile możesz.

 

4. Choroba lub infekcja

Nie musisz mieć gorączki. Pocenie się może być objawem gorszego stanu zdrowia. Błahe przeziębienie może powodować nadmierne wydzielanie potu. Uważaj też na leki, które bierzesz. Nasza rada – unikaj tabletek rozgrzewających.

 

5. Kawa

Niestety, kawoszki o tym wiedza. Filiżanka małej czarnej potrafi spowodować, że strumyki potu natychmiast ciekną po czole.

 

Kofeina aktywuje centralny układ nerwowy, włączając gruczoły potowe (im więcej kofeiny pijesz, tym więcej się pocisz). Ciepło samego napoju też może sprawić, że twoje ciało będzie wystarczająco gorące, aby się pocić. Nasza rada – zrezygnuj lub ogranicz picie kawy.

 

6. Pikantne potrawy

Pikantne potrawy oszukują twoje ciało, które myśli, że zrobiło się gorąco, uruchamiając te same receptory nerwowe, które reagują na ciepło.

Nasza rada – unikaj ostrych potraw.

 

7. Alkohol

Pocenie się po alkoholu spowodowane jest efektem związanym rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Są kobiety, które podczas menopauzy nie są w stanie wypić nawet kieliszka wina bez zlewnych potów. Nasza rada – unikanie alkoholu podczas menopauzy ma wiele zalet, ogranicza też apetyt.

 

8. Palenie

Nikotyna nakazuje organizmowi uwolnić chemiczną acetylocholinę, która włącza gruczoły potowe. Podnosi również tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Nasza rada – ogranicz palenie do minimum. Miej świadomość, że rzucenie palenia, co byłoby najlepsze, też może wywołać nadmierne poty. Ale warto to zrobić dla zdrowia.

 

9. Leki

Pocenie się może być skutkiem ubocznym wielu leków, w tym leków przeciwdepresyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków na nadciśnienie czy niektórych leków przeciwcukrzycowych.

Nasza rada - jeśli leki powodują, że się pocisz, porozmawiaj z lekarzem o zmianie dawki lub przejściu na inny lek.

 

 

Tagi:

menopauza ,  poty ,  zlewne poty , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz