Partner: Logo KobietaXL.pl

Długo myślałam czy napisać tego posta, ale w mojej obecnej sytuacji rodzinnej chyba każda forma działania ma teraz znaczenie.
Na zdjęciu widzicie mojego męża ( z synem), jak możecie sądzić wygląda na obcokrajowca czy nawet wyznawcę Islamu.
Mój mąż pochodzi z Indii i jest Sikhem,nosi turban który jest symbolem religijnym Sikhizmu.
Nie jest muzułmaninem, terrorystą czy zagrożeniem dla kraju....
Jest wysoko wykształconym człowiekiem, prowadzącym swoją firmę we Wrocławiu. Płaci podatki, Zusy i posiada kartę pobytu.
W ostatnich tygodniach bardzo nasiliły się ataki rasistowskie w jego kierunku, jest notorycznie obrażany, wyzywany, ludzie bywają agresywni, plują na niego, wytykają palcami i robią zdjęcia bez jego zgody....
Wczoraj nie wychodziliśmy z domu, ze strachu....
Odwiedziła nas też w domu policja która ostrzegała przed takimi atakami....
Boję się o mojego męża, boję się o nasza rodzinę i stres z tym związany ostatnio odbiera mi radość życia....
Wiem ze nastroje w EU dot. napływu emigrantów z Syrii nie poprawiają naszej sytuacji ale mam do was wszystkich tu prośbę:
Wytłumaczcie swoim dzieciom, mężom czy rodzinom że ciemny kolor skóry czy turban na głowie nie świadczy o zagrożeniu, nie jest powodem do ataku na tle rasistowskim.
Uświadamianie w tym temacie jest dla mnie bardzo ważne i być może przyniesie większe poczucie bezpieczeństwa naszej rodzinie.
Dziękuje...

 

To apel mieszkanki Wrocławia. Po jego przeczytaniu zaczęłam się zastanawiać, co ja wiem na temat Sikhów? Że noszą turbany i są z Indii. Że kilka lat temu na lotnisku Okęcie doszło do nieprzyjemnego incydentu, bo Sikhowi kazano zdjąć turban...

 

Zaczęłam więc czytać na ten temat i co się okazało? Sikhizm to najbardziej równościowa religia na świecie. Powstał z połączenia islamu z hinduizmem. Z islamu pochodzi nieposiadający żadnego wizerunku ani wcieleń Bóg, który jednak posiada „miliony imion”. Z hinduizmu pochodzą praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację prowadzącą do oświecenia, wiara w reinkarnację i wreszcie wiele innych, zewnętrznych przejawów kultu.

Centralnym punktem tej religii jest kult pierwszych dziesięciu Guru (choć nie wszyscy uznają kilku ostatnich, są też tacy, którzy nie czczą Guru), z których według wierzeń każdy był kolejnym wcieleniem Guru Nanaka i miał bezpośredni kontakt z Bogiem. Guru ci przekazali to objawienie na piśmie w formie Pani Księgi, którą każdy z nich uzupełniał o kolejny rozdział. Ostatni, dziesiąty Guru Gobind Singh uznał, że dzieło pisania Księgi jest ukończone i ustanowił ją „ostatnim, jedenastym Guru”. Według wierzeń Pani Księga jest obecnie guru sikhów w znaczeniu dosłownym. W momencie, gdy między wyznawcami dochodzi do sporu religijnego o kluczowym znaczeniu, otwiera się Panią Księgę na losowo wybranym cytacie, którego słowa rozstrzygają spór, tak jakby to mógł zrobić żywy guru. Pani Księga „udziela” też ślubów, jest „obecna” przy narodzinach i pogrzebach.

Sikhizm jest religią wymagającą od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Ważnymi punktami etyki sikhizmu są: wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców – czytamy w Wikipedii.

Ale to nie wszystko! Sikhizm to prawdziwa religia równości i braterstwa. Jego wyznawcy znieśli u siebie podział na kasty, uznając, że wszyscy ludzie są równi, bez względu na status materialny czy pochodzenie. Nie ma kleru, który odprawiałby rytuały i nie ma możliwości, aby na praktykach religijnych zarabiać jakiekolwiek pieniądze!

 

Sikhizm zmienił pozycje kobiet. W Indiach pogardzane, traktowane jako nieczyste przez poród czy menstruację, wyłączano je z życia społecznego i religijnego. Szczególnie wdowy, które wolały umrzeć na stosie razem z mężem, niż żyć na uboczu społeczeństwa.

Sikhizm wystąpił przeciwko takim podziałom, kobiety dostały nowe prawa. Nie tylko razem z mężczyznami zasiadały do modlitwy czy posiłków, ale zabroniono im zakrywać twarzy! Podczas nieobecności mężów, to kobiety zarządzały majątkiem i reprezentowały rodzinę na zewnątrz.

 

I w ten sposób, gdy w powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że to cywilizacja europejska dała kobietom równość praw, to kiedy pierwsze sufrażystki wychodziły na ulicę, kobiety sikhijskie od 400 lat cieszyły się równouprawnieniem.

 

Sikhizm ma równie piękny stosunek do innych religii. Guru Nanak powiedział: „W którejkolwiek świątyni chwała Stwórcy rozbrzmiewa – wejdź do niej jak do własnej. Jedno jest słońce, wszelako czas na liczne pory, godziny i minuty się dzieli. Podobnie Bóg jest jeden, choć wiele przybiera postaci” dlatego sikhizm w wydaniu najszlachetniejszym nie potępia innych wyznań i nie pragnie nawracać. Niech każdy trwa przy swojej wierze – powie ci sikh. Wszystkie religie pochodzą od Boga i objawiają go, kiedy je zgłębisz; człowiek pobożny powinien zatem szukać prawdy u siebie, bo tam ją znajdzie”.

 

I oto okazuje się, że przedstawiciel tak tolerancyjnej wiary jest w Polsce prześladowany, tylko ze względu na kolor skóry i turban. A moglibyśmy się wiele od niego nauczyć....

 

Magdalena Gorostiza

 

Korzystałam z tekstu Justyny Tutak Sikhizm religia wolności, równości i braterstwa i tam znajdziecie więcej informacji na temat sikhizmu.

Zdjęcie facebook

Tagi:

życie ,  sikhizm ,  uchodźcy ,  wiara , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót