Partner: Logo KobietaXL.pl

Bezzałogowe statki powietrzne (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), czyli drony, zyskują obecnie masową popularność. To już nie tylko gadżet popkultury, a źródło cennych rozwiązań w zakresie zarządzania różnymi sferami życia człowieka. Drony sukcesywnie wkraczają do naszej codzienności, wykorzystywane do celów publicznych, komercyjnych, jak i prywatnych.

 

Drony - nowa codzienność pełna perspektyw 

 

Dane dotyczące rynku dronów i jego głównych graczy są imponujące. Według raportu firmy VisionGain, w 2014 r. rynek dronów osiągnął wartość 1,3 mld USD, a do 2025 r. ta wartość może wzrosnąć do poziomu 10,2 mld USD. Chińska firma DJI, wschodząca gwiazda produkcji dronów, w maju br. pozyskała dofinansowanie w wysokości 8 mld USD.

 

Według Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI) w USA przemysł ten stworzy sto tysięcy nowych miejsc pracy w latach 2015 – 2025.

 

Nowe perspektywy

 

Drony wnoszą zarówno świeżą perspektywę, jak i nową jakość, za sprawą niespotykanych wcześniej możliwości w zakresie fotografowania czy filmowania. Szczególne efekty przynosi to w przypadku obserwacji natury i jej zjawisk, badania gatunków roślin i zwierząt, które dotychczas były niedostępne dla człowieka. Drony pozwalają dziś na monitorowanie stanu upraw rolnych, koryt rzek, wulkanów, klęsk żywiołowych czy obszarów walk. Ułatwiają także poszukiwanie zaginionych osób na dużych przestrzeniach.

 

Drony dostarczają informacje w czasie rzeczywistym i wnoszą nas tym samym na wyższy poziom wtajemniczenia. Wiele z obserwacji udostępnianych jest w formie transmisji telewizyjnych.

 

Urządzenia te wykorzystywane są także w innych branżach, jak przemysł naftowy i wydobywczy czy górnictwo.

 

Drony w Polsce

 

Polska ma także powód do dumy w tym obszarze, warto wspomnieć chociażby polskich konstruktorów z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, czy WB Electronics.

 

Obecnie na terenie Polski loty komercyjne są dozwolone wyłącznie po zdobyciu świadectwa kwalifikacji UAVO. Dronem cywilnym można w Polsce latać bez przeszkód, jeśli maszyna pozostaje w zasięgu wzroku operatora. Prawo definiuje takiego drona jako bezzałogowy statek powietrzny o maksymalnej masie startowej nie większej niż 25 kg.

Drony dają miejsca pracy i łamią branżowe stereotypy

 

Nie do końca męski świat

 

Choć branża może wydawać się idealna dla mężczyzn, coraz więcej wskazuje na to, iż kobiety mają duże szanse na zapisanie się na kartach historii dronów na świecie.

 

Już teraz istnieje sporo przykładów przełamywania stereotypów przez kobiety pracujące w tym sektorze. Dolina Krzemowa ma bowiem swoją drugą, mniej przyjemną stronę, o której wiadomo nie od dziś – dyskrymację kobiet i pomijanie ich w promocji na kluczowe stanowiska w branżach, które uchodzą za zmaskulinizowane.

 

Helen Greiner, CEO i założycielka CyPhy Works, stworzyła iRobot (1990) i uszczęśliwiła Roombą wiele osób, które wykorzystują okrągłego „mopa” do sprzątania mieszkań, domów i biur. W 2008 roku zajęła się produkcją robotów lotniczych i założyła CyPhy Works. Jest niekwestionowaną liderką w tej branży.

 

Niedawno do grona bezpośrednich współpracowników Greiner dołączyła Kristen Helsel, która w CyPhyWorks odpowiada za część komercyjną firmy. Helsen od wielu lat związana jest z branżą produktów mechanicznych i elektrycznych. Wcześniej odpowiadała za sprzedaż i rozwój biznesu w Aerovironmental Commercia UAS, zajmowała także kluczowe stanowiska w przedsiębiorstwach takich jak Eclipse Management, Swift Engeneering czy General Motors.

Podczas wywiadów Greiner podkreśla, iż w firmie zachowane są proporcje pod względem płci: 3 spośród 5 osób w zespole kadry zarządzającej stanowią kobiety, podczas gdy w strukturze zarządu firmy relacja wynosi 2:2.

 

Jeszcze do niedawna stosowanie dronów mogło wywoływać skojarzenia z science fiction. Dziś nie jest to nic innego jak rzeczywistość biznesu i rynku pracy połowy drugiej dekady XXI w. Warto mieć na uwadze ten rodzący się trend, tym bardziej, że może być to jedno ze źródeł łączenia pasji i zawodu.

Magda Stawska, specjalistka HR, mentorka, twórczyni autorskiego programu dla kobiet StartupWoman

 

Tagi:

Magda Stawska ,  psychologia ,  drony ,  biznes ,  praca , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót