Reklama:
Reklama:

Starzejemy się – alarmują specjaliści. Jak wynika z danych GUS, w latach 2010-2035 odsetek osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się w naszym kraju dwukrotnie, a już za 15 lat osiągnie poziom ponad 2 miliony. Wg Eurostatu, takie tempo demograficznego starzenia się ludności stawia nas w czołówce Unii Europejskiej. To oznacza, że będzie rosła liczba seniorów wymagających opieki. Szacuje się, że już dziś w Polsce jest ponad milion przewlekle chorych osób starszych, którymi zajmują się głównie najbliżsi. Warsztaty organizowane przez MEDI-system mają wesprzeć opiekunów nieformalnych w tej odpowiedzialnej i bardzo trudnej roli.

 

Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w naszym kraju sprawowana głównie przez rodzinę. Jest to ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego
i zawodowego. Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej. „MEDI-system ma ponad 15-letnie doświadczenie w opiece długoterminowej. Chcemy dzielić się profesjonalną wiedzą w zakresie zasad i technik właściwego zajmowania się osobami starszymi i niesamodzielnymi z opiekunami domowymi. Bardzo duże zainteresowanie warsztatem zorganizowanym w kwietniu w naszym warszawskim ośrodku MAZOWIA, a także pozytywne opinie i podziękowania od jego uczestników utwierdza nas w przekonaniu, że takie spotkania są potrzebne” – mówi Jakub Piotrkiewicz, dyrektor ośrodka MEDI-system HONORATA.

 

Kto może uczestniczyć w warsztatach?

Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy - dzięki praktycznym wskazówkom - mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.

 

Program warsztatów

Warsztat odbędzie się w sobotę 11 czerwca w godz. 10.00 – 15.00 w ośrodku MEDI-system HONORATA, zlokalizowanym w Chorzowie przy ul. Głównej 31. Warsztaty będą się składać z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Poprowadzą je specjaliści z ośrodka HONORATA
z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

 

Moduł opiekuńczo-pielęgniarski

 

  • Skutki długotrwałego unieruchomienia ze strony poszczególnych narządów i układów

  • Wielkie Zespoły Geriatryczne (m.in. upadki i zaburzenia lokomocji, nietrzymanie moczu i stolca, zakażenia układu moczowego)

  • Żywienie i karmienie osoby w wieku podeszłym/przewlekle chorej (zaburzenia i brak odruchu połykowego)

  • Higiena – m.in.: kąpiel całego ciała i zmiana pieluchomajtek w łóżku, toaleta jamy ustnej, , profilaktyka odleżyn

  • Wydalanie – lewatywa, wymiana worka na mocz

 

Moduł rehabilitacyjny

 

• Pozycje ułożeniowe - jak je prawidłowo zmieniać nie szkodząc sobie ani choremu

• Pozycje ułożeniowe podczas posiłków – zapobieganie aspiracji (dostawaniu się treści pokarmowej do tchawicy, co prowadzi do zapalenia płuc)

• Jak łatwo i skutecznie przemieścić pacjenta z jednego miejsca na drugie bez użycia siły

• Aktywizowanie chorego - najlepsza droga do samodzielności

 

„Warsztaty będą miały charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków” – mówi Joanna Mazur, kierownik Zespołu Rehabilitacyjnego z ośrodka HONORATA.

 

Moduł z psychologiem

 

Część trzecia, prowadzona przez psychologa, będzie dotyczyć zespołu stresu opiekuna – jego przyczyn
i objawów, ale również sposobów zapobiegania i zmniejszania jego szkodliwych konsekwencji. Uczestnicy warsztatu będą też mogli podzielić się własnym doświadczeniem oraz porozmawiać z psychologiem na temat swoich problemów w roli opiekuna.

 

Jak zapisać się na warsztat?

 

Zapisy są przyjmowane do 7 czerwca 2016 r.

 

 

Informacje o prowadzących

 

Anna Błazińska

Dyplomowana pielęgniarka z ponad 20-letnim stażem, w tym przez ostatnie 17 lat w zakresie opieki długoterminowej (pielęgniarka środowiskowa, pielęgniarka opieki długoterminowej). Posiada wykształcenie średnie medyczne oraz ukończone kursy w zakresie profesjonalnej opieki nad osobą starszą, niepełnosprawną i przewlekle chorą (w tym kurs kwalifikacyjny w dziedzinie opieki długoterminowej). W MEDI-system pełni funkcję szefa dyżuru personelu pielęgniarskiego w ośrodku HONORATA w Chorzowie.

 

Joanna Mazur

Fizjoterapeuta od 6 lat. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pracuje
z pacjentami ortopedycznymi i neurologicznymi. Posiada duże doświadczenie w pracy z pacjentami geriatrycznymi. Ukończyła kurs drenażu limfatycznego, masażu klasycznego, studium odnowy biologicznej. W MEDI-system pełni funkcję kierownika zespołu rehabilitantów
w ośrodku HONORATA w Chorzowie.

 Tagi:

praca,  kariera,  startupwoman,  warsztaty,  opiekunka, 

loading...
Reklama:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

    Brak komentarzy
Powrót