Reklama:
Reklama:

Kobiety mają szczególną rolę. Jak widać na przykładzie przedstawionych wcześniej przeze mnie danych, które możesz odnaleźć we wcześniejszych wpisach, są mniej aktywne zawodowo. Jak już są aktywne zawodowo to wybierają często inne zawody. Oprócz tego, że są „typowo” męskie i damskie zawody, to kobiety częściej poszukują elastycznych godzin pracy czy mniejszego niż pełny wymiaru etatu, aby połączyć role matki i specjalistki w danym zawodzie. Kobiety pracuję z reguły na niższych stanowiskach, tylko nielicznym udaje się dotrzeć na szczyt hierarchii organizacyjnej, biznesowej, czy politycznej. Pracują, a ich praca jest wyceniana niżej niż mężczyzn pracujących na podobnych stanowiskach. Tylko 5 procent prezesów firm w Polsce i 37 procent menedżerów wysokiego szczebla to kobiety. I jest się czym chwalić na tle innych krajów. Tylko kobiety w Gruzji i Rosji wypadły lepiej w tym zestawieniu.

Prawie połowa pań przyznaje, że główną przeszkodą w ich rozwoju zawodowym jest macierzyństwo - wynika z badania sieci firm doradczych Grant Thornton International. Kobiety pytane o bariery uniemożliwiające zdobycie najwyższych stanowisk w roku 2014 wskazały na następujące bariery: głównie macierzyństwo (40 procent wskazań), zobowiązania rodzinne (23 procent), formę zatrudnienia oraz warunki finansowe (19 procent).

Potwierdzają wyniki prezentowanych badań moje rozmówczynie oraz obserwacje zawodowe. Niejednokrotnie byłam świadkiem, kiedy kobiety po macierzyńskim nie miały już miejsca pracy, były najzwyczajniej zwalniane. Także przez inne kobiety, którym udało się wcześniej zostać matkami i odchowały swoje pociechy, zapominając, jak to kiedyś było (mit solidarność kobiet, o nim będzie jeszcze parę razy). Najnowsze dane Banku Światowego o dzietności są dla krajów rozwiniętych co najmniej alarmujące. W tym dla Polski, która znalazła się w ścisłej czołówce państw z najniższym wskaźnikiem dzietności na ósmej pozycji. Wskaźnik Total Fertility Rate (TFR) określa liczbę urodzeń, jaka przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym określonym na przedział od 15 do 49 lat. Wskaźnik ten wyniósł w 2012 r. drugi rok z rzędu 1,3, po spadku z 1,4 w roku 2009-2010. Eksperci przyjmują, że aby wystąpiła pełna zastępowalność pokoleń współczynnik ten musi wynosić między 2,10 a 2,15.

Wokół mnie są piękne, mądre i pracujące kobiety Wszystkie po 30tce. Każda pragnie mieć dziecko. Większość z nich ma ogromny dylemat. Czy stać mnie na drugie dziecko? Czy pracodawca poczeka? Albo czy dam sobie radę, bo pracuję w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeszcze rok i się zdecyduje. Tylko ta decyzja nie jest jeszcze jednoznaczna, że od razu kobieta może zostać szczęśliwą matką.

Kolejne badania nie pozostawiają wątpliwości: ostatnie dziesięciolecie jest okresem wyraźnego wzrostu odsetka urodzeń́ wydawanych na świat przez starsze matki. Co więcej, obecnie ten proces jest bardziej zaawansowany wśród mieszkanek miast, choć́ w czasach wysokiej dzietności było to zjawisko zdecydowanie bardziej typowe dla wsi.

 

Udział urodzeń wydawanych przez matki w Polsce w wieku 35+ wśród ogółu urodzeń w latach 1955-2011 (dane za Demografia i Gerontologia Społeczna. Biuletyn Informacyjny, 2012, nr 6).

 

Kiedy już uda się zostać matką, stres nie odpuszcza. Dla 95 procent polskich maluszków nie ma miejsca w żłobku. Z danych GUS wynika, że w 2011 r. w Polsce było 847,9 tys. dzieci w wieku żłobkowym (od roku do trzech lat). W tym samym okresie w całym kraju było zaledwie 32 tys. miejsc w żłobkach . To oznacza, że na jedno miejsce w żłobku przypadało ponad 26 dzieci. Pozostają prywatne, dość drogie żłobki i wówczas powstaje dylemat – praca czy żłobek?

Matki pracujące żyją w ciągłym stresie. Czy praca na mniej poczeka? Po urodzeniu dziecka szybko powracają do pracy. Zanim jednak to zrobią – poszukują żłobków lub opiekunek. Być kobietą, być kobietą…

Jutro ciąg dalszy opowieści o tym, jak to jest być kobietą.

 

Magda Stawska, specjalistka HR, mentorka, twórczyni autorskiego programu dla kobiet StartupWoman

Tagi:

Magda Stawska,  startupwoman,  kobieta,  praca,  kariera,  macierzyństwo, 

loading...
Reklama:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

  • Komentarz od: ~9yzyA9 rgczewpqrdki, [url=http://oqoqugfrbjdd.com/]oqoqugfrbjdd[/url], [link=http://nhzlfscdvmhd.com/]nhzlfscdvmhd[/link], http://pdwuurzmoada.com/   zgłoś nadużycie  

    9yzyA9 rgczewpqrdki, [url=http://oqoqugfrbjdd.com/]oqoqugfrbjdd[/url], [link=http://nhzlfscdvmhd.com/]nhzlfscdvmhd[/link], http://pdwuurzmoada.com/

  • Komentarz od: ~seo   zgłoś nadużycie  

    Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin seo http://www.SeoOptimizedRankings.com/

Powrót
Reklama:
Wyszukiwarka
Reklama:
Najnowsze
Reklama:
Reklama:
Newsletter
zapisz
Reklama:
Reklama:
Reklama: