Reklama:
Reklama:

Kobiety, jeśli decydują się na życie zawodowe, to często pracują̨ w innych zawodach i branżach niż̇ mężczyźni, inaczej są wynagradzane, decydują się na niepełny etat, aby pogodzić „te dwa życia”. Zaangażowanie w życie rodzinne czy nawet inne oczekiwania życiowe powodują, że kobiety mogą zajmować, czy też świadomie zajmują inną pozycję zawodową.

Jak to jest z nami - kobietami w drugiej połowie drugiej dekady XXI. Na początek troszkę faktów związanych z naszą aktywnością zawodową.

Poniższy wykres ukazuje współczynnik aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn według wieku. Widać na nim, że aktywność zawodowa kobiet jest niższa niż mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych.

Jak przyjrzymy się aktywności zawodowej według wykształcenia widzimy ponownie, że kobiety bez względu na poziom wykształcenia są także mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni.

wykres

Wykres

Kobiety w Polsce, jak także regionie Europy Środkowo-Wschodniej to kobiety łączące życie zawodowe z osobistym. Współczynnik aktywności zawodowej w naszym kraju jest niższy niż średnia dla Unii Europejskiej. Chociaż w ostatnich latach zaczęliśmy zmniejszać dystans, nadal jest on znaczny – w Polsce odsetek osób aktywnych zawodowo wynosił w 2011 roku 66,1 proc., czyli prawie 10 pkt. procentowych mniej niż średnio w UE. Faktem jest, że kobieta polska to „kobieta pracująca i żadnej pracy się nie boi”, czego przykładem może być legendarna już rola Krystyny Kwiatkowskiej w „Czterdziestolatku”.

Większość rodzin polskich tworzą dwie osoby aktywne zawodowo. Tutaj także kobieta ma mniej uprzywilejowaną pozycję pod kątem wynagradzania. W analizach wynagrodzeń płace kobiet wypadają poniżej płac mężczyzn. Z danych GUS-u wynika, że kobiety średnio otrzymują ok. 20% niższe wynagrodzenie od mężczyzn.

Tagi:

startupwoman,  Magda Stawska,  praca,  kariera,  kobieta, 

loading...
Reklama:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

    Brak komentarzy
Powrót
Reklama:
Wyszukiwarka
Reklama:
Najnowsze
Reklama:
Reklama:
Newsletter
zapisz
Reklama:
Reklama:
Reklama: