Reklama:
Reklama:

Od połowy ubiegłego wieku również kobiety zaczęły traktować politykę jako zawód. Jest to jeden z tych zawodów, który obarczony jest dużym ryzykiem. Droga kobiet do polityki nie jest prosta i wymagała wielu lat walki o możliwość zaistnienia na tym polu.

 

Rola kobiety umacnia się i profesjonalizuje także w życiu politycznym, podąża za trendami w biznesie. Kobiety w polskiej polityce nie są już tematem tabu, ani decyzji podyktowanych kwestię parytetów czy suwaków. Ponad dwudziestoletnia praca na rzecz budowania demokratycznych struktur państwa, wyrzeźbiła wiele kobiecych postaci i wykształciła kilkaset politycznych karier, spośród których nadal jednak rozpoznawanych jest kilkadziesiąt nazwisk. Ich droga na szczyt przypomina maraton połączony ze sprintem, przeplatany triathlonem – jeśli zastosować odniesienie do sportu. Zdarza się także, że kobiety do polityki trafiają przez przypadek, czego przykładem może być kandydatka w majowych wyborach prezydenckich.

 

Polska jest w ferworze wyborów od jesieni ubiegłego roku. Początek dały wybory samorządowe, na listach partyjnych można było odnaleźć wiele kobiet. Wiosna minęła nam pod znakiem wyborów prezydenckich, a obecnie ekscytujemy się wyborami parlamentarnych, które odbędą się pod koniec października.

 

Partie polityczne intensywnie pracują nad domknięciem list wyborczych. Kwestia parytetów zdaje się być mniej istotnym problemem niż w przeszłości. Kobiety w polityce polskiej są coraz bardziej widoczne. Choć nadal jest ich zbyt mało w polityce, to widać trend wzrostowy powierzania kobietom coraz wyższych stanowisk w polityce. Faktem przecież jest, że największe ugrupowania polityczne w Polsce reprezentują w wyborczej walce kobiety. Jest to bodajże pierwsza w historii wyborów parlamentarnych na świecie polityczna walka kobiet.

W walce politycznej kobiety mają o wiele trudniejsze zadanie niż mężczyźni. Walka dotyczy nie tylko programu politycznego i sposobu jego prezentowania. Walka polityczna sięga torebki czy butów kobiety zajmującej eksponowane stanowisko w polityce, jej sukienki czy makijażu. Podczas gdy ubioru czy wyglądu mężczyzn w polityce nie zwykliśmy komentować, to w przypadku kobiet każdy najdrobniejszy element jej wyglądu jest przedmiotem komentarzy. To wpływa na dodatkową trudność kobiet w polityce. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wykonywanie zawodu polityka i budowanie wizerunku kobiety w polityce jest podwójnie ryzykowne. W polityce spotykamy zazwyczaj kobiety o silnej osobowości, które mają świadomość wyzwań, jakie stoją przed nimi w momencie decydowania się na wybranie takiego, a nie innego zawodu.

 

 Pasja – polityka, zawód - polityk

 

Możemy wpływać swobodnie na realizację swojej wizji przyszłości w każdym wymiarze naszego życia, które jest dla nas istotne. Wolność wyboru, wolność decyzji, wolność własnych przekonań i wizji swojego życia to przymioty nas, kobiet polskich drugiej dekady XXI wieku. Prawo wyborcze mamy zagwarantowane prawnie..

 

Z reguły tematyka kobiet w polityce poruszana jest w aspekcie politycznym, tym razem kobietom w polityce dedykuję ten wpis, pochylając się nad wyzwaniami, jakie przed nimi wszystkimi stoją w wykonywaniu swojego zawodu. Co w organizacjach biznesowych nazwane jest oceną okresową, często związaną z awansem, w zawodzie polityka nazywa się wyborami. Przy czym ocena kandydatki dokonywana jest co najmniej dwukrotnie, raz na szczeblu ugrupowania, jakie reprezentuje – ocena wewnętrzna, a drugi raz podczas wyborów – ocena wyborców.

 

Mimo świadomości ryzyka zawodowego, jakie związane jest z polityką, kobiety decydują się wybrać taką właśnie drogę kariery zawodowej.

 

Polityka i walka o prawa kobiet

Za pierwszą bojowniczkę, walczącą o prawa kobiet, uznawana jest Francuzka Olimpia de Gouges, która przygotowała w czasie Rewolucji Francuskiej Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki, za co została ścięta 3 listopada 1793 roku.

 

Pierwsze prawa wyborcze dla kobiet

 

Pierwszym terytorium, w którym wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet w roku 1869, było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Jednak dopiero w roku 1920 wprowadzono to prawo we wszystkich stanach dzięki tzw. 19. poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

 

Kolonie brytyjskie i prawa wyborcze kobiet

 

W 1893 roku prawo wyborcze kobietom nadano w Nowej Zelandii.

Australia stała się pierwszym nowożytnym suwerennym państwem z prawem wyborczym dla kobiet, gdzie wprowadzono prawo wyborcze dla kobiet w roku 1902 (z wyjątkiem rdzennej ludności, którą umocowano dopiero w 1962 roku).

 

Jak widać walka o równouprawnienie jest procesem i trwa przez dziesięciolecia minionego wieku.

 

Europa i prawa kobiet

 

W Europie kobiety po raz pierwszy mogły głosować w Wielkim Księstwie Finlandii, która prawo wyborcze dla kobiet wprowadziła 1 czerwca 1906. Finlandia była wówczas autonomiczną prowincją rosyjską z własnym parlamentem.

Polska i prawa wyborcze kobiet

Kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu niepodległości państwowej w 1918 dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.

 

Współczesność i chęć do korzystania z prawa wyborczego

 

Mamy prawo głosowania i ubiegania się o wysokie urzędy państwowe, samorządowe i lokalne. Jak często jednak korzystamy z tego prawa, które jest nam dane i czy doceniamy siłę, tego prawa?

 

Kobieta XL, czyli kobieta myśląca jest feministką. Feminizm oznacza prawo do równego traktowania kobiet i mężczyzn. Sprawy ‎równouprawnienia‬ kobiet na całym świecie mogą być zatem bliskie nam wszystkim kobietom, bo chcemy realizować swoje pasje.

 

Prawa wyborcze kobiet w Arabii Saudyjskiej

 

Piszę ten tekst jako dowód sympatii dla kobiet w Arabii Saudyjskiej. Od 22 sierpnia 2015 r. kobiety po raz pierwszy w historii tego kraju mają prawo głosować w wyborach i startować do urzędów w ramach wyborów samorządowych. Do obowiązków władz samorządowych należą: zatwierdzanie rocznego budżetu, sugerowanie przepisów budowlanych oraz nadzorowanie projektów miejskich i rozwojowych. Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się 12 grudnia, kobiety będą mogły zarówno głosować, jak i ubiegać się o stanowiska. Będzie to pierwsze głosowanie od 2011 roku, kiedy to król Abdullah bin Abdulaziz al-Saud nadał kobietom czynne i bierne prawo wyborcze. Lokalne media szacują, że ok. 70 kobiet planuje zgłosić się jako kandydatki a kolejnych 80 – jako kierowniczki kampanii. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety nie mogą używać w niej swoich zdjęć. W dniu wyborów miejsca do głosowania będą oddzielne dla każdej płci.

 

Human Rights Watch wskazuje na znak postępu, czyli Start W Przyszłość, jednak nadal jest to niewystarczające, aby integrować kobiety w życiu publicznym tego kraju.

 

Arabia Saudyjska jest królestwem i jedną z nielicznych obecnie na świecie monarchii absolutnych.

Równie istotne, co udział w życiu politycznym są także inne kwestie równouprawnienia kobiet w Arabii Saudyjskiej, jak system opiekuńczy, w którym męscy krewni mają dużą kontrolę nad ich życiem. Kobiety muszą otrzymać pozwolenie na studiowanie, pracę, podróże zagraniczne, pozew, a czasami nawet na leczenie.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mogą prowadzić samochodu. W przypadku samotnych, pracujących kobiet są one przywożone i odwożone przez wynajętych kierowców.

 

Dla pragnących się wybrać do Arabii Saudyjskiej przypominam, że europejska kobieta ma obowiązek zakrywania głowy, nóg i ramion.

O ile w krajach cywilizacji zachodnioeuropejskiej kobieta w polityce ma maraton połączony ze sprintem, przeplatany triathlonem, o tyle kobieta w polityce krajów takich, jak Arabia Saudyjska to już sport ekstremalny. Kibicujmy zatem kobietom saudyjskim w ich emancypacji i obserwujmy uważnie, jak będą budować dalszą kartę naszej wspólnej feministycznej historii.

 

Magda Stawska

 

Tagi:

Magda Stawska,  startupwoman,  polityka,  praca, 

loading...
Reklama:

Podobne artykuły:

Zostaw komentarz:

    Brak komentarzy
Powrót