Partner: Logo KobietaXL.pl

Dwa badania, opublikowane w Journal of Experimental Biology, mówią że na skórze głowonogów umieszczone są czujniki światła występujące w komórkach. I to zazwyczaj wystarcza im, by „zobaczyć” jak wygląda otoczenie Te komórki mogą wysyłać sygnały do zmiany zabarwienia skóry, bez angażowania centralnego układu nerwowego - twierdzą naukowcy.

"Być może, że właśnie
nowy wzór i kolor generowany jest bezpośrednio na miejscu, po prostu przez komórki", powiedział Tom Cronin, biolog z University of Maryland i autor jednego z badań.

 

Głowonogi są znane z zaawansowanych systemów wizualnych, choć zdecydowana większość z nich, takich jak kalmary, mątwy i ośmiornice są daltonistami. Nie było również dowodów, że głowonogi mogą mieć na skórze komórki reagujące na oświetlenie.

W nowym badaniu, Alexandra Kingston,
studentka Cronina przeprowadziła szerokie obserwacje cząsteczkowej skóry kalmarów (przybrzeżne longfin Doryteuthis pealeii) i dwóch gatunków mątwy (sepia officinalis i latimanus sepia). Znalazła światłoczułe białka obecne u całej trójki.

"Wszystkie dowody wskazują na to, że cały system
zmieniający kolor jest obecny w komórkach chromatoforowych," powiedział dla Science Cronin. Odkrycie to jest ekscytujące, ponieważ jak się okazuje, to chromatofory zmienia kolor głowonogów. Zasadniczo, zwierzęta te mogą kurczyć i rozszerzać małe mięśnie w ich skórze, aby rozszerzać lub kurczyć komórki barwnikowe. Nowe badania wskazują, że kontrola tego procesu, co najmniej częściowo zawarta jest tylko w ich skórze.

"Mogą one rzeczywiście
robić pomiar rodzaju światła, które odbija się od powierzchni całego zwierzęcia" - twierdzi Cronin.

W innym badaniu, naukowcy z University of California w Santa Barbara, zbadali próbki skóry ośmiornic punktowych (Octopus bimaculoides) i świecili na nie różnymi długościami fal światła. Skóra zareagowała natychmiast zmieniając kolor. Najszybciej skóra odpowiedziała na fale światła niebieskiego. Cronin jest zdania, że teraz należy zbadać bezpośrednią zależność pomiędzy skórą głowonogów, a wykrywaniem światła i zmianą koloru.

źródło Live Sience

W niesamowitym filmie Mątwa, królowa kamuflażu, możecie zobaczyć jak szybko dochodzi do zmiany koloru skóry. Głowonogi szukają miejsc z muszlami, bo tam najłatwiej się schować i polować. Zwierzęta te są niemiłosiernie inteligentne i bezwzględne dla swoich ofiar. Film pokazuje też zaloty między matwami i jak dochodzi do uprawiania seksu. Zobaczcie ten film koniecznie! https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=Z3D4NdE0BKY&feature=emb_title

 

Zobaczcie też film Inteligencja ośmiornic

 

Tagi:

zwierzęta ,  ośmiornica , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót