Partner: Logo KobietaXL.pl

HTM to kwestia indywidualna

Uderzenia gorąca, bóle głowy czy wahania nastroju to najczęściej występujące objawy menopauzy, z którymi muszą zmierzyć się kobiety. Jedną z głównych metod radzenia sobie z objawami wypadowymi poza aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą z jest hormonalna terapia menopauzalna (HTM). Może być stosowana w formie doustnej (tabletki) lub transdermalnej (plastry lub spray), lub jako terapia lokalna w postaci globulek dopochwowych. Transdermalna HTM oszczędza wątrobę, charakteryzuje się większym profilem bezpieczeństwa, zapewnia dyskrecję i wygodę użytkowania. To czy możemy i w jakiej formie przyjmować hormony jest kwestią indywidualną, a decyzja zawsze podjęta musi być przez lekarza prowadzącego, ginekologa. On to po dokładnym wywiadzie, badaniu ginekologicznym, poraniu cytologii, badaniu piersi (lub innych zleconych badaniach) zadecyduje o doborze terapii.

Kiedy przyjmować HTM?

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na całą terapię, jest między innymi moment jej rozpoczęcia. W przypadku hormonalnej terapii menopauzalnej najlepiej zacząć w momencie gdy pojawią się pierwsze nieprzyjemne objawy – wtedy przynosi ono największe korzyści, a także zapewnia bezpieczeństwo i tolerancję organizmu dla takiej terapii. Nie zaleca się stosowania tej terapii u osób, które ostatnią miesiączkę miały ponad 10 lat temu, Tak późne rozpoczęcie przyjmowania hormonów, zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, powikłań zakrzepowo-zatorowwych.

Długość stosowania terapii

Zazwyczaj terapia powinna trwać do momentu ustąpienia nieprzyjemnych objawów wynikających z naturalnego procesu menopauzy, co rzadko kiedy wynosi dłużej niż 5 lat. W przypadku kobiet z zachowaną macicą w hormonalnej terapii menopauzalnej do estrogenu dołączamy progesteron, kobietom bez macicy należy podawać sam estrogen. Odstawienie hormonów (o czym również decyduje lekarz) warto poprzedzić krótką próbą, by sprawdzić, czy uciążliwe dolegliwości zniknęły. Jeżeli powrócą – wówczas należy jeszcze przez parę miesięcy kontynuować terapię jeżeli nie będzie do tego przeciwskazań.

Ze względu na fakt, że na rynku dostępne są coraz mniejsze dawki terapii hormonalnej, terapię możemy stosować coraz dłużej. Korzyści z hormonalnej terapii menopauzalnej to przede wszystkim poprawa jakości życia, wyeliminowanie niepożądanych objawów, a także przeciwdziałanie chorobom takim jak osteoporoza – na które narażone są kobiety po 50 roku życia.

 

Tagi:

menopauza ,  kobieta ,  htz ,  htm , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót