Partner: Logo KobietaXL.pl

Mało osób pewnie wie, że dzięki podkowcom właśnie wiele cerkwi i kościołów dostało nowe dachy. Z funduszy na ochronę podkowca małego, który lubi w lecie właśnie pod tymi dachami mieszkać.

 

podkowiec

 

Program ochrony podkowców prowadzi od 1996 roku Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Jego celem jest zachowanie najcenniejszych stanowisk tego gatunku w naszym kraju. Program realizowany jest poprzez szereg kompleksowych działań, które łączą ochronę zarówno stanowisk letnich, zimowych jak i środowiska życia podkowca. Głównym koordynatorem i inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Rafał Szkudlarek. Program wspierany jest przez wiele zarówno krajowych jak i zagranicznych instytucji, miłośników oraz badaczy nietoperzy.

 

Miłośniczką podkowców jest także Zuzanna.

 - Zmieniamy świadomość ludzi na temat nietoperzy – mówi. - Bo zwyczajowo nie są za bardzo lubiane. Kojarzą się z wampirami, krążą bajki o wczepianiu się we włosy, były więc bardzo tępione. Tymczasem te małe zwierzątka są bardzo pożyteczne. Zjadają przecież ogromne ilości owadów.

 

 

podkowiec

 

 

Gdzie szukać podkowca

 

W Polsce występowanie tego gatunku ograniczone jest do pasma gór oraz pogórza. Spotykany jest na Wyżynie Krokowska-Częstochowskiej, w Karpatach (z wyjątkiem Tatr) i w Sudetach Wschodnich. Po drastycznym spadku liczebności w latach 1950-1980, sytuacja krajowej populacji podkowca ustabilizowała się, a w niektórych rejonach, takich jak Beskidy czy Wyżyna Krakowsko-Częstochowska stał się jednym z liczniejszych nietoperzy w kontrolowanych zimowiskach i budynkach. Wciąż jednak należy do bardziej zagrożonych wyginięciem gatunków w naszym kraju – czytamy na stronie pro Natura.

 

 

podkowiec

 

 

Podkowiec mały jest niewielkim nietoperzem. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej narośli na nosie w kształcie podkowy, która jest wykorzystywana do emitowania głosów echolokacyjnych. Uszy są spiczasto zakończone i nie posiadają koziołka. Futerko jest długie i puszyste, koloru brązowego na plecach i jasnoszarego na brzuchu. U młodych osobników sierść jest szara. Skrzydła są szerokie i zaokrąglone, co daje podkowcom zdolność do bardzo zwrotnego lotu. Uszy, pysk oraz błona skrzydłowa są koloru szarobrązowego. W spoczynku podkowce okrywają całe ciało skrzydłami. Ogon wraz z błoną ogonową zagina się na grzbiet.

 

 

podkowiec

 

 

Nietoperze zimą przenoszą się do jaskiń, gdzie hibernują, latem jednak uwielbiają nagrzane strychy. Stąd ich umiłowanie do mieszkania w cerkwiach, bo nie tylko jest ciepło, ale też nikt na strych nie wchodzi i dzikich lokatorów ze strychu nie przepędza.

 

 

podkowiec

 

 

- Wiedza o podkowcach jest jednak niewielka – mówi Zuzanna. - Stąd pomysł na powstanie Centrum Informacji o Podkowcu, aby przybliżać turystom – i nie tylko wiedzę na ich temat. W Muszynie jest już gra miejska na temat podkowców, zachęcamy wszystkich, by brali w niej udział.

 

Możesz też przyłączyć się do programu liczenia podkowców:

 

podkowiec

 

Korzystałam ze strony pro Natura, stamtąd też są zdjęcia nietoperzy. Znajdziecie tam więcej informacji na temat podkowca małego.

Tagi:

kobietaxl ,  Zuzanna Długosz ,  nietoperz ,  podkowiec mały , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót
Wyszukiwarka
Newsletter
zapisz