Partner: Logo KobietaXL.pl

Na raka pęcherza moczowego i jego powikłania umiera w Polsce ok. 3000 osób rocznie. Jedną z przyczyn tak trudnej sytuacji jest fakt, że o tej chorobie nie mówi się w Polsce wiele. Rak pęcherza moczowego pozostaje nowotworem zapomnianym, a obecna sytuacja chorych wymaga determinacji całego środowiska – podkreśla Polskie Towarzystwo Urologiczne wraz z Fundacją Wygrajmy Zdrowie.

Rak pęcherza moczowego jest 5. najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i 14. wśród kobiet. Każdego dnia w Polsce o zachorowaniu dowiaduje się 16 osób. Niestety duża część z nich przychodzi do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Ich jakość życia drastycznie się obniża, leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Z tego względu tak ważne jest poznanie głównych objawów nowotworu.

- Rak pęcherza moczowego to nowotwór, który rozwija się podstępnie. Brak jest objawów klinicznych poza bezbolesnym krwiomoczem. Czasami objawy są podobne do zapalenia pęcherza tj. częste oddawanie moczu, nocne oddawanie moczu, które jest często kojarzone z innymi chorobami. W zasadzie rzadko zdarza się, że pacjent jest świadomy, że to może być początek niezwykle groźnej, śmiertelnej choroby – prof. dr hab. Marek Sosnowski, kierownik Kliniki Urologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie urologii.

Główne objawy raka pęcherza moczowego:

Szczególnie istotnym objawem jest krwiomocz, któremu może (lecz nie musi!) towarzyszyć ból. Nawracający lub przewlekły jest zdecydowanie wskazaniem do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który pokieruje na specjalistyczne badania diagnostyczne.

Warto zwrócić także uwagę na czynniki ryzyka. Groźba zachowania na ten nowotwór jest wyraźnie wyższa (niemal trzykrotnie!) u palaczy tytoniu. Grupą podwyższonego ryzyka są też osoby narażone na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, np. pracownicy przemysłu  tekstylnego, metalowego czy naftowego. Osoby te powinny szczególnie dbać o profilaktykę, czyli: niepalenie tytoniu, utrzymanie optymalnej wagi, aktywność fizyczną oraz właściwą dietę.

Eksperci podkreślają, że czas dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego ma szczególne znaczenie. Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, dlatego kiedy już zgłoszą się do lekarza ważna jest jak najszybsza diagnoza. Każdy mężczyzna z bezbolesnym krwiomoczem powinien być jak najszybciej skierowany przez lekarza rodzinnego na badania w kierunku nowotworu, a nie leczony przeciwzapalnie. Pacjent z kolei nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, nawet jeśli krwiomocz ustępuje.

Głównymi zagrożeniami dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego są zaniżone wyceny zabiegów diagnostycznych oraz niskie kontrakty oddziałów urologicznych. Poprawa wczesnego wykrywania raka pęcherza sprawiła, że niemal we wszystkich krajach europejskich o 21 proc. spadła w ostatnich latach umieralność na raka pęcherza. W Polsce niestety jest inaczej, jest ona nawet nieco wyższa niż dawniej.

źróło newsrm.tv

Tagi:

rak ,  nowotwór ,  rak pęcherza , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót