Partner: Logo KobietaXL.pl

Obecnie do dyspozycji mamy kilka wariantów, m.in. popularne tabletki czy zastrzyki. Nowoczesnym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży są plastry antykoncepcyjne, w przypadku aplikowania których ryzyko zapłodnienia wynosi mniej niż 1 proc. Jak je stosować? Czy mogą wywoływać działania niepożądane? Przyjrzyjmy się pozytywnym oraz negatywnym stronom ich stosowania.

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Jedną z głównych zalet tej metody antykoncepcji jest pominięcie układu pokarmowego. Hormony są bowiem wchłaniane przez organizm bezpośrednio przez skórę, dzięki czemu ewentualne wystąpienie wymiotów czy biegunki nie ma wpływu na skuteczność stosowania plastrów. Jest to szczególnie istotne dla osób chorujących na nadwrażliwość żołądka, refluks czy cierpiących na chorobę wrzodową. Plastry działają od wewnątrz – zawarte w nich substancje sprawiają, że zahamowana zostaje owulacja, dzięki czemu zapłodnienie nie jest możliwe. Ponadto wpływają one na konsystencję błony śluzowej macicy, co udaremnia ewentualny rozwój zapłodnionej komórki jajowej. Choć po trzech tygodniach stosowania należy odstawić plastry na 7 dni, gwarantują one ochronę przed zajściem w ciążę przez cały cykl menstruacyjny – nawet podczas owej tygodniowej przerwy. Zaletą tej formy antykoncepcji jest więc niewątpliwie wygoda, gdyż w przeciwieństwie do tabletek hormonalnych, nie wymagają one podobnej dyscypliny i systematyczności. Dużym plusem jest również łatwość aplikacji. Najlepiej jest naklejać plastry po zewnętrznej stronie ramion, na podbrzuszu, pośladku lub w okolicach pleców, co prezentuje poniższa grafika:


antykoncepcja


Źródło grafiki: 121doc

Wady plastrów antykoncepcyjnych

Mimo że stosowanie tej formy zapobiegania ciąży ma wiele zalet, jak choćby pominięcie przewodu pokarmowego, czy ochrona przed ciążą w czasie całego cyklu miesiączkowego, nie możemy zapomnieć, że każda forma hormonalnej ingerencji w nasz organizm niesie pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych należą bóle głowy, tkliwość piersi oraz mdłości – skarży się na nie 1/10 stosujących je kobiet. U mniej niż 10 proc. zauważa się migreny, skurcze, nasilony trądzik, zawroty głowy, wzrost wagi lub grzybicze zapalenia pochwy. Znacznie rzadziej spotykanymi działaniami niepożądanymi są zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do opuchnięcia ciała, podwyższone ciśnienie czy wypadanie włosów – mowa tu o niespełna 1 proc. kobiet, które używają plastrów antykoncepcyjnych. W wyjątkowo sporadycznych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia smaku, zawał serca, nietolerancja szkieł kontaktowych lub nagłe skoki ciśnienia.

Mając na uwadze fakt, że organizm każdej z nas reaguje na środki farmakologiczne w odmienny sposób, pamiętajmy, żeby ściśle stosować się do zaleceń oraz zdawać sobie sprawę z ewentualnych działań niepożądanych. Przed rozpoczęciem każdej metody antykoncepcji warto też zrobić szczegółowe badania i zasięgnąć opinii lekarza specjalisty.

Tagi:

antykoncepcja ,  kobieta ,  plastry antykoncepcyjne ,  ciąża , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót