Partner: Logo KobietaXL.pl

Sprzedając towar lub usługę, nie możesz liczyć, że każdy klient ureguluje rachunek gotówką. W ostatnich latach rośnie liczba osób zainteresowanych posiadaniem karty płatniczej w portfelu. Jak wynika z informacji przedstawionych przez NBP, na koniec III kwartału 2016 r. na polski rynku było ponad 36 mln kart płatniczych, czyli o ponad 500 tys. więcej niż w czerwcu 2016 r. W związku z tym nawet wówczas, gdy prowadzisz działalność stacjonarną, potrzebujesz rachunku bankowego.

Standardowy rachunek bankowy to podstawa

Wybierając się do banku lub składając wniosek o otwarcie rachunku online, będziesz wybierał wśród zwykłych rachunków ROR. Posiadanie takiego pozwoli ci regulować zobowiązania wobec dostawców i otrzymywać środki od klientów.

Zanim wybierzesz rachunek bankowy, powinieneś sprawdzić zarówno koszty, którymi bank będzie cię co miesiąc obciążał np. za obsługę karty płatniczej czy przelewy, jak i dodatkowe korzyści oferowane przez bank w ramach danego produktu. Załóżmy, że po zapoznaniu się z propozycjami banków, zdecydujesz się na konto Firma To Ja od Idea Banku (więcej: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja). Musisz wiedzieć, że wraz z dostępem do niego otrzymasz m.in.:

  • System do zarządzenia firmą Idea Cloud – korzystając z niego, wystawisz m.in. fakturę,
  • Atrakcyjną ofertę na terminal płatniczy SumUp lub Elavon do konta – przyda się, jeżeli prowadzisz działalność stacjonarną,
  • Możliwość korzystania z coworku Idea Hub – w razie potrzeby, będziesz mógł popracować również na mieście.

Skoro rachunek ROR to podstawa, to musisz poświęcić czas, aby taki wybrać. Chcesz szybko zorientować się w ofercie np. Idea Banku? Zajrzyj do aktualnego rankingu, który został opublikowany pod adresem: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych.

Gdy firma będzie oszczędzać…

… przyda się rachunek oszczędnościowy. O założenie takiego możesz zawnioskować w każdej chwili, również przez Internet. Czym się kierować przy jego wyborze? Do rachunku oszczędnościowego nie otrzymasz karty płatniczej, nie będziesz też zlecał z niego wykonanie przelewów np. SEPA. Ponieważ jest to produkt oszczędnościowy, to szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wysokość oprocentowania. Z myślą o przedsiębiorcach, Idea Bank opracował rachunek Zośka Pro z oprocentowaniem nawet do 2,5% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).

Wybierając rachunek oszczędnościowy, sprawdź, czy będziesz musiał zapłacić za jego otwarcie. Dobrze również, abyś zapoznał się z tabelą opłat i prowizji. Z tej dowiesz się, ile przelewów będziesz mógł wykonać w miesiącu bez ponoszenia kosztów.

Współpraca z zagranicznymi kontrahentami? Przyda się konto walutowe

Jeżeli w pewnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej nawiążesz współpracę z zagranicznymi podmiotami, to dobrym pomysłem będzie otwarcie konta walutowego. Posiadając taki rachunek, ominiesz dodatkowe opłaty naliczane przez bank za przewalutowanie środków. Dodatkowo sam będziesz mógł wybrać najlepszy moment na wymianę posiadanych funtów brytyjskich, euro lub dolarów amerykańskich.

Jak widzisz, od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej wcale nie potrzebujesz różnych rachunków bankowych – z powodzeniem wystarczy jeden, prowadzony w złotówkach. Gdy firma będzie się rozwijać, możesz wnioskować otwarcie kolejnych rachunków zgodnie ze swoimi potrzebami.

Tagi:

kariera ,  pieniądze ,  oszczędzanie ,  firma ,  praca , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót