Partner: Logo KobietaXL.pl

 Życie w związku to ciągła praca nad tym, by wspólne życie odpowiednio się układało. Niestety nie zawsze starania obojga partnerów przynoszą oczekiwane skutki. W życiu nie brakuje sytuacji, w których wzajemne relacje mogą zostać poważnie nadszarpnięte. Jeśli z obu stron widać wolę pokonania trudności, zwykle jest to możliwe. Nie zawsze jednak wystarcza ku temu umiejętności – zwłaszcza tych niezbędnych do rozpoznania emocji swoich i partnera.

 

Czy w podobnych przypadkach jedynym rozwiązaniem musi być rozstanie? Jak się okazuje – niekoniecznie. Dzięki terapii partnerskiej możliwe jest uporanie się nawet z największymi trudnościami. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega tego typu terapia i czemu warto się na nią zdecydować. Opisujemy również sytuacje, w których pacjenci najczęściej zgłaszają się do psychologa w celu uzyskania takiej pomocy.

 

Psychoterapia par. Co to jest? Jak przebiega?

Psychoterapia par adresowana jest do wszystkich osób będących w związkach. Nie ma tu znaczenia stan prawny ich relacji, ani też orientacja seksualna. Wymaga na za to jest determinacja z obu stron i mocne postanowienie zrobienia wszystkiego, by rozwiązać problemy trapiące ich związek. W dotarciu do ich przyczyn oraz zdefiniowaniu konkretnych napięć pomoże im terapeuta.

 

Psychoterapia okazuje się niezbędna szczególnie w przypadku, gdy partnerzy toczą ze sobą walkę i w żaden sposób nie są w stanie dojść do kompromisu. Psychoterapeuta pełni w niej funkcję swego rodzaju mediatora, który pomoże pogodzić się zwaśnionym stronom. Zanim rozpoczną się pierwsze, właściwe sesje, psycholog wykona również szczegółowy wywiad, dzięki któremu pozna stanowiska obu stron i dowie się, jak partnerzy zapatrują się na problemy ze swoim udziałem. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na https://cplwowska.pl/terapia-malzenstw-par.

 

Terapia małżeńska. Kiedy warto ją przeprowadzić?

 

Psychoterapia par powinna zostać przeprowadzona w przypadku kryzysu wywołanego między innymi:

 

pogorszeniem sytuacji ekonomicznej – na przykład utratą pracy przez któregoś z partnerów;

 

utratą osoby bliskiej obojgu partnerom – przede wszystkim dziecka;

 

zdradą lub stałą niewiernością jednego lub obojga partnerów;

 

przemocą fizyczną lub psychiczną;

 

uzależnieniem jednego partnera od drugiego (zarówno na tle emocjonalnym, jak i finansowym);

 

brak umiejętności stworzenia zdrowych relacji z teściami i pozostałymi członkami rodziny partnera;

 

trudności w życiu seksualnym wynikające mające źródło w problemach emocjonalnych (np. przedwczesny wytrysk lub zaburzenia erekcji);

 

bezpłodność;

 

znudzenie dotychczasowym życiem (zwłaszcza, jeśli partnerów nie wiążą wspólne zainteresowania);

 

problemy emocjonalnego jednego lub obu partnerów (np. częste zmiany nastrojów).

 

Psychoterapia par. Jak wybrać terapeutę?

 

Psychoterapia par będzie skuteczna jedynie wtedy, kiedy przeprowadzi ją odpowiednia osoba. Przed wyborem konkretnego specjalisty, warto więc sprawdzić jego kwalifikacje i doświadczenie. Podczas pierwszego spotkania zwróćmy też uwagę na to, czy jest on empatyczny i czy jesteśmy w stanie znaleźć z nim „wspólny język”. Pary z Warszawy i okolic taką właśnie ofertę znajdą w poradni PsychoCare – można zapoznać się z nią na www.cplwowska.pl.

Tagi:

związek ,  psychoterapia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót