Partner: Logo KobietaXL.pl

Jakiś czas temu amerykański entomolog Matt Bertone zbadał 50 różnych domów w Północnej Karolinie. Nie znalazł ani jednego, w którym nie byłoby pająka, szczególnie dużo mieszka w piwnicach. Prawda jest taka, że pająki żyją wokół nas, choć wcale nie garną się do naszego towarzystwa.

 

Pająki żywią się owadami takimi jak muchy czy komary i choćby przez to spełniają bardzo pożyteczne funkcje. Pająki mieszkające na polach czy w ogrodach zjadają szkodniki z naszych roślin.

Badania prowadzone na pająkach pokazały, że ich jad może być stosowany jako środek przeciwbólowy, może być pomocny w leczeniu udarów i dystrofii mięśniowej. Może być również stosowany jako antidotum przy ugryzieniach jadowitych pająków!

Co prawda, prawie każdy pająk jest jadowity, ale u większości z nich jad jest tak słaby, że nie może nam zaszkodzić. Również ukąszenia pająków są niezwykle rzadkie. Istnieje kilka rodzajów pająków, których należy unikać, to czarne wdowy i pustelniki, ale w Polsce ich akurat nie ma. Pamiętaj też, pająki boją się ciebie bardziej, niż ty ich.

 

Jeśli więc zdarzy ci się zobaczyć pająka w domu, nie zabijaj go. Weź kawałek papieru, użyj zmiotki i wypuść go na zewnątrz. Według wielu wierzeń zabicie pająka przynosi pecha, bo pająk jest wyjątkowy i czczony przez wiele kultur.

 

Pająk zawsze był symbolem tajemnicy, mocy i wzrostu. To jak tka swoją pajęczynę, pokazuje, że tak jak on buduje swoją sieć, my jesteśmy w stanie budować nasze życie. Kiedy więc spotkasz pająka na pajęczynie jest to dobry moment, by zadać sobie fundamentalne pytanie – czy to, co buduję, jest dobre? Czy dokonuję prawidłowych wyborów, czy nić mojego życia, którą tkam, jest właśnie taka, jaką bym chciał?

 

Pająk symbolizuje też nieskończoność, ma najczęściej 4 pary oczu i 4 pary nóg. Jego ciało przypomina ósemkę. Tymczasem odwrócona ósemka jest właśnie symbolem nieskończoności. Pająk jest również powiązany z cyklami, upływem czasu i ewolucją.

Hindusom kojarzy się z określeniem Maja, co oznacza, że „ ​​nie ma granic”. Termin ten opisuje naturalną grę pozorów, i przypomina nam się, że rzeczy nie zawsze są tym, czym się wydają.

Dla Indian pająk (personalizowany jak babcia) jest nauczycielem i obrońcą mądrości. To dzięki pająkowi powstały łapacze snów, mające chronić nas przed koszmarami. Oto stara indiańska legenda o mądrej babci i pająku:

Pewnego razu żyła stara kobieta o imieniu Nokomis, która obserwowała pająka, który cicho tkał sieć niedaleko jej łóżka. Pewnego dnia wnuk babki, Keegwa, wszedł do pokój i zobaczył pająka. Złapał but i pobiegł, by go zabić, na co babcia krzyknęła „nie Keegwa”, „nie krzywdź jej”, a wnuk zapytał: „Nokomis, dlaczego chronisz pająka?” Stara kobieta nie powiedziała ani słowa, ale spojrzała na niego z uśmiechem. Kiedy chłopiec wyszedł, pająk zbliżył się do Nokomis i bardzo podziękował za uratowanie mu życia. Pająk powiedział: „Od dawna widziałaś, jak pracuję nad moim dziełem sztuki, tkając moją sieć. Podziwiasz moją pracę, jak żaden inny człowiek. Ponieważ uratowałaś mi życie, dam ci wielki dar”.

 

Pewnej nocy, kiedy księżyc stał się bardzo jasny, w magicznym srebrnym blasku pojawił się pająk. Zaczął tkać sieć. „Zobacz, jak ja to robię i ucz się, ponieważ każdy z tych wątków posłuży do złapania złych snów. Tylko dobre sny będą mogły przejść przez te dziury. Używaj swojej sieci, aby przychodziły do ​​ciebie tylko dobre sny. Złe sny zostaną uwikłane w materiał, który dla ciebie utkałem.” I tym sposobem powstał pierwszy łapacz snów zrobiony dla Nokomis przez pająka.

 

Tagi:

zwierzęta ,  pająk ,  biała magia , 

Kliknij, aby zamknąć artykuł i wrócić do strony głównej.

Polecane artykuły:

Podobne artykuły:

Powrót